Straż pożarna – historia

Straż pożarna – historia

Straż pożarna to jedna z najstarszych służb ratunkowych w Europie i na całym świecie. Jej początki biorą się oczywiście z tego, iż gaszenie pożaru wymaga zorganizowania i specjalistycznych form działania. Dlatego też, musiały się pojawić takie osoby, które byłyby w stanie kontrolować cały ten proces bez dwóch zdań. I takie właśnie są realia. Pierwsze remizy strażackie pojawiły się już bardzo dawno temu – początkowo, straż miała charakter tylko i wyłącznie ochotniczy, ponieważ tak naprawdę ludzie szli tam z powołania. Zasoby takiej straży były zdecydowanie niewielkie.

Z czasem zaś, doszło do instytucjonalizacji, a strażacy zdobyli znacznie większy mandat społeczny, niż kiedykolwiek. Dziś zaś, mamy i straż ochotniczą i zawodową, a by zostać strażakiem, trzeba skończyć odpowiednią szkołę. Jeśli jednak się to już zrobi, to szanse na to, że będzie się działało naprawdę profesjonalnie są naprawdę wysokie. Warto więc docenić ich pracę pod każdym względem, o jakim tylko pomyślimy w praktyce działania.
Wpis zawdzięczamy: